Jakich informacji dostarcza ocena stanu technicznego budynku?

Sierpień 2, 2023

Kiedy podejmujemy decyzję o zakupie, sprzedaży lub remoncie nieruchomości, warto zgłębić temat ekspertyzy budowlanej. Jest to kompleksowa analiza, która pozwala na dokładne poznanie stanu technicznego danej nieruchomości.

Zakres przeprowadzonej ekspertyzy budowlanej

Ekspertyza budowlana to usługa świadczona przez wykwalifikowanego rzeczoznawcę majątkowego lub inżyniera budowlanego. Jej celem jest ocena stanu technicznego obiektu, a także identyfikacja ewentualnych wad i usterek konstrukcyjnych. Może obejmować różne obszary, takie jak konstrukcja budowlana, instalacje, ocieplenie czy stan techniczny dachu czy elewacji. Zakres ekspertyzy zależy od potrzeb klienta i charakterystyki obiektu. Analiza może być przeprowadzana zarówno dla nieruchomości mieszkalnych, jak i komercyjnych. Jeśli potrzebujesz ekspertyzy budowlanej w Pomorskiem, zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy, która specjalizuje się w tej dziedzinie.

Wykrywanie wad i usterek konstrukcyjnych

Jednym z głównych celów ekspertyzy budowlanej jest identyfikacja wad i usterek konstrukcyjnych, które mogą wpłynąć na komfort użytkowania, a także wartość nieruchomości. Podczas analizy rzeczoznawca ocenia stan poszczególnych elementów budynku, takich jak fundamenty, ściany czy dach. Ponadto sprawdza, czy obiekt spełnia wymagania dotyczące izolacji termicznej i akustycznej.

Ocena bezpieczeństwa oraz zgodności z przepisami

Bezpieczeństwo użytkowania obiektu to kolejny aspekt, na który zwraca uwagę ekspert podczas przeprowadzania ekspertyzy budowlanej. Rzeczoznawca sprawdza, czy konstrukcja budynku jest trwała, stabilna i spełnia wymagania obowiązujących przepisów. Kontrolowane są także instalacje elektryczne, gazowe i wodno–kanalizacyjne – ich prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa osób korzystających z nieruchomości.

Znaczenie ekspertyzy budowlanej dla wartości nieruchomości

Ocena stanu technicznego nieruchomości pozwala też na oszacowanie jej wartości rynkowej. Wykonana przez rzeczoznawcę majątkowego ekspertyza budowlana może posłużyć jako podstawa do negocjacji ceny przy zakupie czy sprzedaży nieruchomości. Uzyskane informacje mogą też być pomocne przy staraniach o kredyt hipoteczny.

 

Wróć