Deprecated: define(): Declaration of case-insensitive constants is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/czesek3/dipro-budownictwo.pl/public_html/index.php on line 23
Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne - Pomorskie

EKSPERTYZY BUDOWLANE I OPINIE TECHNICZNE - POMORSKIE

 

 


EKSPERTYZY BUDOWLANE I OPINIE TECHNICZNE

4aa2

 

Zachęcamy do skorzystania z opinii naszych ekspertów przy ocenie stanu technicznego budynków. Wystawiamy ekspertyzy budowlane oraz udzielamy opinii technicznej. Będą one potrzebne dla celów urzędowych w przypadku wniosku o przebudowę obiektu lub zmianę sposobu jego użytkowania. Warto jednak samodzielnie zasięgnąć specjalistycznej konsultacji przy zakupie mieszkania czy planowanym remoncie.

 

Czym różni się ekspertyza budowlana od opinii technicznej?

 

Zarówno opinia techniczna, jak i ekspertyza budowlana, to formy oceny stanu technicznego budynku przez specjalistę. Opinia techniczna ma jednak węższe znaczenie. Opiera się ona na oględzinach samego obiektu i wydawana jest na podstawie wglądu do dostępnej dokumentacji projektowej. Nie są jednak przy okazji jej wydawania prowadzone żadne badania ani pomiary.

 

Natomiast ekspertyza budowlana jest szerszą procedurą, w ramach której wydawana jest także opinia techniczna. Wykonuje się jednak szereg dodatkowych badań i analiz, takich jak m. in. odkrywki i badania laboratoryjne materiałów, pomiary ugięć elementów, pomiary przemieszczeń konstrukcji czy pomiary rozwoju rys. Pozwala to na sporządzenie znacznie szerszej i kompleksowej dokumentacji, na podstawie której można podejmować dalsze decyzje inwestycyjne lub remontowe.

 

Kiedy warto zamówić opinię techniczną?

 

O opinię techniczną warto wnioskować zawsze, kiedy mamy wątpliwość co do stanu technicznego budynku. Szczególnie jednak zalecane jest to w następujących sytuacjach:

 

    • Zakup nieruchomości. Zarówno osoby fizyczne planujące zakup mieszkania dla własnych potrzeb, jak i przedsiębiorstwa i instytucje poszukujące nieruchomości do prowadzenia działalności, powinny skonsultować się z ekspertem budowlanym. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wybrana nieruchomość nie przedstawia żadnych widocznych wad, może się okazać, że występują wady ukryte – wówczas opinia techniczna może uchronić przed złą inwestycją. Straty finansowe poniesione z tego tytułu bywają nieporównywalnie większe od kosztu wydania opinii.

 

    • Modernizacja istniejącego budynku lub zmiana sposobu jego użytkowania. Tutaj opinia techniczna lub ekspertyza budowlana jest wymagana przez prawo budowlane. Pomijając jednak wymogi prawne, wydanie profesjonalnej opinii jest niezwykle opłacalne – fachowiec zaproponuje możliwe rozwiązania, które ograniczą koszty i w szybki sposób doprowadzą nieruchomość do pożądanej kondycji. Na tym etapie tworzone są też kosztorysy robót budowlanych.

 

    • Niepokojące objawy w konstrukcji budynku: spękania ścian, przemieszczenia elementów konstrukcyjnych uniemożliwiające swobodne otwieranie drzwi lub okien. Część z nich może być spowodowana naturalnymi oznakami zużycia materiału. Zdarza się jednak, że naruszona została konstrukcja budynku i wówczas ekspert budowlany przedstawi szczegółowy plan działania, by poprawić kondycję obiektu lub nieruchomości.

 

MASZ JAKIEŚ PYTANIA?

Skontaktuj się z naszym biurem celem umówienia spotkania.