Jakie czynności obejmuje audyt energetyczny?

Luty 10, 2021

Zużycie energii stale wzrasta. Często jest ona marnowana ze względu na zastosowanie nieefektywnych rozwiązań, co skutkuje nie tylko zwiększeniem kosztów użytkowania budynku. Audyt energetyczny to najlepszy ze sposobów oceny zużycia energii względem faktycznego zapotrzebowania. Wyjaśniamy, w jakim celu przeprowadza się audyt energetyczny i dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie.

 

Czym jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny przeprowadzony przez doświadczonych specjalistów to pierwszy krok do zmniejszenia kosztów energii oraz efektywnej termomodernizacji budynku. Zlecony profesjonalistom pozwala dokonać rzetelnej ekspertyzy techniczno-energetycznej, dzięki której możliwe jest ujawnienie problemów wpływających na pojawienie się strat energii oraz znalezienie skutecznych sposobów ich rozwiązania. Termomodernizacja budynków jest koniecznością nie tylko ze względów rosnących cen energii. To także sposób na redukcję jej nadmiernego zużycia, które odbija się na stanie środowiska naturalnego. Decydując się na audyt energetyczny, zyskujemy możliwość doboru optymalnie dopasowanych do indywidualnych potrzeb metod termomodernizacji budynku.

 

Audyt energetyczny - zakres niezbędnych czynności

Audyt energetyczny przeprowadzany przez naszą firmę pozwala na precyzyjne określenie istniejącego stanu użytkowania energii oraz znalezienie sposobów na zmniejszenie jej zużycia. Wykonujemy m.in. działania mające na celu określenie charakterystyki energetycznej budynku oraz poddajemy dokładnej analizie właściwości obiektu. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie działania oraz efektywności systemu grzewczego, a także wykonanie niezbędnych pomiarów instalacji elektrycznej. Dzięki temu możemy wskazać problemy, które skutkują znacznymi stratami energii, co przekłada się na zwiększenie kosztów użytkowania obiektu. Czynności związane z przeprowadzaniem audytu energetycznego uwzględniają także:

  • - określenie najlepszych metod termomodernizacji obiektu,
  • - wskazanie możliwych do zastosowania, indywidualnie dobranych do specyfiki ujawnionych problemów rozwiązań,
  • - wydanie opinii technicznej.

Przeprowadzając audyt energetyczny, korzystamy z nowoczesnych narzędzi pomiarowych oraz m.in. kamer termowizyjnych, które pozwalają wykryć ewentualne mostki termiczne. Mają one ogromny wpływ na wychładzanie się budynków oraz rozwój grzyba i pleśni, które związane są z zawilgoceniem ścian i stropów.

Wróć